Professional Performance

2016 “The Transmigration of Morton F.” (Sjaron Minailo, Anat Spiegel)
2016 “There’s no end if not the aim itself, volatile pleasure,self- slave, repeated gesture.” (Michael Scerbo)
2015 “Piet Mondriaan” (Rianne Slenema)
2015 “Frida Kahlo” (Martine Van Santen)
2015 “Kunstlijn” (Martine Van Santen)
2015 “Second Breath” (Pascale de la Fuente)
2015 “Office Jungle” (Brechtje Haverkate)
2015 “See me, want me, trust me” (Nicola Hepp)
2014 “Self Portrait” (Marialuisa Lattene)
2012 “Nuvole Bianche” (Marialuisa Lattene)
2010 “Il Baule dei Ricordi” (designed and choreographed by Genny Ruggeri)
2009 “Dualismi” (designed and choreographed by Genny Ruggeri)
2008 “Interact” (designed and choreographed by da Genny Ruggeri)
2008 “Il Pilone D’Oro” con Daniele Magro (television show X-Factor aired on RAIDUE).
2007 “Arti e Mestieri” (designed and choreographed by Genny Ruggeri)
2005 “Colours” (designed and choreographed by Genny Ruggeri)
2005 “Il Tempo Delle Cattedrali” compagnia della Rancia,
2005 “Christian Gravina in Concert”
Modern Dancer with Giò Di Tonno,Claudia D’Ottavi,Christian Gravina,Christian Mini,Mattia Inverni

Teaching

Contemporary Dance Teacher – Amsterdam Dance Centre
Kinetic-code Pilates Teacher – Fit For Free, Amsterdam

Awards

2011 Selected for the dance troupe “Belli e Dannati” TV programme aired on SKY directed by the Producer Marcello Righettini.
2010 Awarded scholarship at “Broadway in Tropea” with the Contemporary French Teacher Bruno Collinet.
2007 2nd Place as a team category for the International Grand Prix (Choreograohy Crimes), Italy.
2005 Awarded scholarship for the National competition in Sicily, Federation Dance Italy (FID).
2004 Awarded scholarship from the Teacher Mauro Astolfi to the Group Spazio Danza, IALS in Rome.

Education & Workshop

Laura Bernasconi (Ballet, Amsterdam)
Cornelio Ganea (Contemporary, Amsterdam)
Carmen Rozestraten (Ballet, Amsterdam)
Keren Levi (Contemporary, Amsterdam)
Ester Natzijl (Nederlands Dans Theater)
Maurice Cousey (Henny Jurriens Foundation, Amsterdam)
Nicola Balhuizen Hepp (AHK Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten / Amsterdam School of the Arts)
Fernando Belfiore, Aitana Cordero (SNDO, De Theatreschool, Netherlands)
Bruno Listopad, Ria Hilger (SNDO, De Theaterschool, Netherlands)
Bruno Collinet (French, Contemporary)
Mauro Astolfi (Italy, Contemporary)
Spellbound Dance Company (Italy, Contemporary)
Michele Oliva (Italy, Modern)
Mauro Mosconi (Italy, Modern)
Desmond Richardson (USA, Contemporary)
Jessica Hendricks (USA, Jazz)
Jeff Amsden (USA, Jazz)
Joshua Pelatzky (USA, Contemporary)
Terry Beeman (USA, Modern Jazz)
Wes Veldink (USA, Modern Jazz)
Jason Parson (USA, Modern Jazz)
Akira Hino (Japan, Contact Improvvisation)
Michele Assaf (USA, Jazz)
Germana Bonaparte (Italy, Modern)
Barbara Piga (Italy, Contemporary)
Claudia Bosco (Italy, Jazz)
Rossana Tomaselli (Italy, Contemporary)
Erika Silgoner (Italy, Contemporary and Modern jazz)